Problemy z trawnikiem

Jeśli nasz trawnik jest w złej kondycji zadbajmy o niego!
Naszym pierwszym i podstawowym zadaniem jest określenie co jest przyczyną jego złego stanu. Może to być spowodowane np. zbyt niskim koszeniem, nadmierną dawką herbicydów, chorobami lub szkodnikami.

CHOROBY
Jeśli na naszym trawniku powstają brązowe poletka mamy do czynienia z chorobami. Mimo, że często objawy są mało widoczne, to mogą być śmiertelne dla trawy. Gdy przypuszczamy, że przyczyną brązowienia trawy jest choroba powinniśmy poszukać pomocy u specjalistów.

LARWY KOMARNIC
Są one jednym z najgroźniejszych szkodników, zwłaszcza po mokrej jesieni. Są one szare lub brązowe, mają długość ok 3 cm. Pożerają one korzenie traw i podstawy źdźbeł wiosną. Liście wtedy żółkną i brązowieją. Pomocy niestety nie znajdziemy w chemicznych środkach. Metoda: podlewamy wieczorem trawnik i rozkładamy na nim arkusze z tworzywa. Rano zdejmujemy szczotką larwy.
MOCZ
Plamy po psim moczu są brązowe, okrągłe i otoczone kręgiem ciemnozielonej bujniejszej trawy. Gorszy efekt jest przy suchej pogodzie. Jedyną rzeczą, którą możemy zrobić to zlać takie miejsce obficie wodą. Możemy również odnowić takie miejsce: ułożyć nową darń lub wysiać na nowo nasiona trawy.

"MIERZWA"
 "Mierzwa" to włóknista warstwa zalegająca na powierzchni gleby. Często tworzy półprzepuszczalną okrywę gleby. Wtedy utrudnione jest przesiąkanie wody deszczowej oraz napowietrzanie gleby. Mogą wtedy wystąpić choroby, darń stanie się cienka. Powierzchnię należy dobrze wygrabić grabiami.

KRETY
Kopce ziemi mogą czasem zrujnować całą powierzchnię trawnika. Zalecamy różne odstraszacze typu środki zapachowe i dźwiękowe. Pamiętajmy, że kret w Polsce jest gatunkiem chronionym!

MECH
Gdy pojawi się mech powinniśmy odpowiednio postępować przez cały rok. Wiosną stosujemy preparaty z nawozami, środkami chwasto i mchobójczymi zawierającymi siarczan żelazowy. Obumarły mech wyrabiamy. Nagie miejsce obsiewamy na nowo. Wczesnym latem trawnik nawozimy i regularnie kosimy. Nisko koszona trawa zwykle umożliwia osiedlanie się mchom. Jesienią dokładnie grabimy trawnik. Napowietrzamy powierzchnię i nakłuwamy, by ulepszyć drenaż.
fotografie: źródło Pinterest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz