Czas na wrzosy

Najlepszą porą na założenie wrzosowiska jest oczywiście wrzesień. 

Właśnie teraz rośliny te są w pełni rozwinięte i uzyskanie kolorowej rabaty wrzosów jest bardzo łatwe.
Dobrze jest sadzić wrzosy w grupach na kwaśnym podłożu torfowym o pH 4-5. Dobrym rozwiązaniem jest także łączenie wrzosów z innymi roślinami tj. wrzośce, różaneczniki, jałowce, karłowe sosny czy świerki. Cennym uzupełnieniem są także trawy i niskie odporne na suszę byliny. Sadząc wrzosy pamiętajmy o spulchnieniu bryły korzeniowej a także o tym by była ona przykryta półcentymetrową warstwą ziemi. 


Wrzosy gustują w osłoniętych od wiatru i niezbyt mokrych stanowiskach. Sadzimy je w odstępach 20-30cm.
Wrzosy mogą różnić się nie tylko wysokością, terminem kwitnienia, kolorem kwiatów ale także kolorem liści. Niektóre przybierają odcień żółci, szarości a nawet czerwieni. Najlepiej wyglądają rabaty z 3-4 odmian kolorystycznych. Wrzosy nie preferują mokrego podłoża, należy podlewać je często, ale z umiarem. Dobrym sposobem jest rozłożenie warstwy kory - pomoże ona utrzymać wilgoć. Podczas przymrozków wrzosowiska okrywamy gałązkami świerkowymi.
Najmodniejszymi kolorami wrzosów są oczywiście fiolet i róż. Piekną odmianą wrzosu jest Calluna vulgaris 'Annemarie'. Posiada kwiaty pełne purpurowofioletowe, później ciemnoróżowe. Intensywne purpurowoczerwone kwiaty posiada Calluna vulgaris 'Allegro'.

Najpiękniejsze odmiany wrzosów kwitnące na różowo:
Calluna vulgaris 'J.H. Hamilton'
Calluna vulgaris 'Peter Sparkers'
Calluna vulgaris 'Radnor'
Często wrzosy mylone są z wrzoścami. Kwiaty wrzosa przypominają kielichy u wrzośca są to beczułki. Pamiętajmy także, że wrzośce nie wymagają tak kwaśnego podłoża.
Odmiany wrzośców o dużych walorach dekoracyjnych:
Erica carnea 'Myretoun Ruby'
Erica x darleyensis 'Kramer's Rote'
Erica carnea 'Rubinteppich'

Dzięki temu, że wrzosy i wrzośce kwitną o różnych porach - na naszych wrzosowiskach możemy uzyskać ciągłość kwitnienia. Zatem nie zapominajmy o tych delikatnych jesiennych krzewinach ! więcej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz