Mała architektura w ogrodzie. Wady i zalety

"Wady i zalety drewnianych konstrukcji ogrodowych" VIRIDIS 4/2012
tekst Joanna Wołejszo
 
Drewniane konstrukcje ogrodowe pojawiają się w naszych ogrodach równie często jak kamień. Z powodzeniem powstają z niego niemal wszystkie elementy małej architektury. Dobrze sprawdza się zwłaszcza podczas tworzenia mebli ogrodowych.
Stoły i ławki drewniane nigdy nie wyjdą z mody. Z drewna wykonywane są także donice, schody, nawierzchnie, domki i altany ogrodowe oraz rzeźby. Drewniane produkty ogrodowe to również płoty, pergole, trejaże, bramy, urządzenia placów zabaw.

W ostatnich latach bardzo popularne jest tworzenie tarasów z drewna egzotycznego. Jest ono niezwykle trwałe i odporne na wszelkie insekty oraz grzyby. Najczęściej wybierane jest ciemno brązowe drewno merbau, ciemno pomarańczowy doussie czy też czekoladowe iroko.
Aby nasze ogrodowe cuda wytrzymały jak najdłużej, ważne jest by drewno było jak najlepszej jakości. Powinno być odpowiednio wysuszone a także bez szkodników.
Jedną z wad drewna, na którą w szczególności musimy zwrócić uwagę jest zmienność pod wpływem wilgoci. Układając nawierzchnię drewnianą np. na tarasie zachowujmy odstępy ok 4mm między deskami. Dodatkowo postarajmy się o montaż desek przy wilgotności równej oczekiwanej wilgotności równoważnej, by zmiana wilgotności była jak najmniejsza. Zmienność wilgotności może prowadzić do paczenia się a w konsekwencji pękania drewna. Do wad należy także niejednorodna budowa oraz miękkość. Drewno jest również łatwopalne, nietrudno ulega destrukcji. Podczas intensywnego nasłonecznienia może pękać, a pod wpływem wilgoci – gnić.

Wyróżnić możemy grupy wad:
sęki,
pęknięcia,
wady kształtu,
wady budowy,
zabarwienia,
zgnilizna,
uszkodzenia mechaniczne.

Sęki zmniejszają wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien a także wytrzymałość na zginanie statyczne. Przewrotnie wady drewna mogą być zaletą. Sęki czy napływy korzeniowe, krzywizny mają duże walory estetyczne. Podobnie jest ze skrętami włókien. Niewielki skręt włókien 6-10 % nie ma wpływu na zmianę właściwości mechanicznych drewna a jest przy tym niezwykle ozdobny.

Mimo tak dużej ilości wad - często sięgamy po drewno do naszych ogrodów. Dlaczego? Porównując cenę z innymi materiałami takimi jak stal czy kamień, drewno jest zdecydowanie tańsze. Zwolennicy stylu rustykalnego czy naturalnego cenią sobie drewno za jego naturalny wygląd, który idealnie łączy się z otoczeniem i stanowi atrakcyjne tło dla roślin. Co więcej jest to materiał ekologiczny, łatwo dostępny i lekki. Zaletą drewna jest łatwość obróbki, dzięki czemu uzyskamy nawet najśmielsze efekty oraz możliwość łączenia z innymi elementami. Interesująco wygląda drewno połączone z kostką granitową, płatami granitów, piaskowców itp. Drewno ma również dużą wytrzymałość i sprężystość.

Drewno niezwykle skutecznie broni swojej pozycji również dzięki dużej odporności na czynniki atmosferyczne tj. np promieniowanie UV. Jednak istotne jest przy tym impregnowanie drewna. Impregnacja służy zabezpieczeniu drewna przed zagrożeniami zewnętrznymi za pomocą impregnatów. Najskuteczniejsza jest metoda próżniowo-ciśnieniowa. Zabezpiecza ona drewno dogłębnie. więcej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz