Ranking #1 – 10 najładniejszych bylin do ogrodu


Bardzo popularne w moich projektach są byliny. Uwielbiam je za ich różnorodność, łatwość w uprawie oraz dostępność. Ciesze się kiedy mam okazje zaprojektować lub wykonać ogród w stylu wiejskim czy leśno-wiejskim. Projektuję je niemal na każdej rabacie, najczęściej w grupie, ponieważ wtedy wyglądają najpełniej. 
Postanowiłam stworzyć własny ranking najpiękniejszych bylin. Wybranie 10 było naprawdę trudne!
Dla przypomnienia bylinami nazywamy rośliny wieloletnie, zielne lub zdrewniałe w różnym stopniu. Ich nadziemne, zielne części obumierają na zimę.

1. Achillea millefolium – Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity o kwiatostanach w kolorach od  białego po rdzawopomarańczowego do czerwonego. Nadaje się do cięcia. Idealny do naturalistycznych ogrodów. Pięknie komponuje się z  trawami ozdobnymi. Osiąga wysokość ok 0,7-0,8m. Kwitnienie przypada na czerwiec-sierpień.

2. Anemone sylvestris – Zawilec wielkokwiatowy

Kwitnie w maju i czerwcu na biało. Osiąga wysokość 0,3-0,4m. Jego kwiaty są duże i delikatne. Ładnie prezentuje się w dużej grupie.

3. Alcea rosea – Malwa różowa

Najpopularniejsza roślina do ogrodów w stylu wiejskim. Potrafi osiągnąć wysokość nawet do 2m. Wymaga stanowiska słonecznego oraz podpór ze względu na wysokość.

4. Astrantia major – Jarzmianka większa

Niezbyt popularna ale za to bardzo urokliwa bylina. Osiąga wysokość ok 0,6m. Jedna z odmian Moulin Rouge posiada wytwarza kwiaty w kolorze karminowym zebrane w baldaszki. Kwitnie długo od lipca do sierpnia.

5. Echinacea purpurea – Jeżówka purpurowa

Jeżówki osiągają wysokość 0,7-1m. Okres kwitnienia przypada na lipiec-październik. Kwiaty są dość nietypowe, składają się z delikatnych płatków oraz główki najeżonej kwiatami rurkowymi jak igiełkami.

6. Monarda hybrida - Pysznogłówka ogrodowa

Pysznogłówka osiąga wysokość od 0,8-1,2m. Jej kwiaty w kolorze białym, czerwonym lub różowym przyciągają motyle i pszczoły. Z liści pysznogłówki można robić napary wzmacniająco – relaksujące. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień.

7. Delphinium elatum – Ostróżka wyniosła

Ostróżki osiągają wysokość ok 1,2-1,6m. Posiadają bardzo efektowne kwiatostany w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym oraz białym. Wymagają podpór.
8. Salvia nemorosa – Szałwia omszona

Szałwia omszona osiąga wysokość 0,3-0,4m. Najlepiej prezentuje się w grupie. Jest niewymagającą byliną o kwiatach w kolorze białym, różowym i niebieskim.

9. Nepeta x faassenii – Kocimiętka Faassena

Kocimiętka osiąga wysokość 0,4-0,6m. Jest wdzięczną i niewymagającą byliną. Dobrze znosi suszę. Okres kwitnienia przypada na czerwiec-wrzesień. Kocimiętka nadaje się zarówno do sadzenia w grupie na rabacie jak również jako obwódka.

10. Aquilegia hybrida – Orlik ogrodowy

Orliki cieszą się dużą popularnością dzięki swej różnorodności. Rodzaj Aquilegia obejmuje wiele gatunków. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych. Osiąga wysokość od 0,4 do 0,8m. Ma duże kwiaty, o długich ostrogach. Kwiaty występują w różnych kolorach: biały, żółty, lila – fioletowy, niebieski, granatowo-biały, czerwony, bordo itp. 

wszystkie fotografie poniżej: źródło Pinterest
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz