Monte Palace Tropical Gardens - ogród botaniczny na Maderze

Madera - ogród wiecznej wiosny obfitujący w niezwykłe miejsca, smaki i zapachy! Jest o czym pisać i jest co zwiedzać. Mieszanka wulkanicznej gleby okazała się bardzo urodzajna i dziś tę wyspę zdobi wiele pięknych roślin. Charakterystyczne są endemiczne draceny smocze. Zacznijmy od najpiękniejszego ogrodu botanicznego na całej wyspie - Monte Palace Tropical Gardens w Monte. Monte niegdyś było odrębną miejscowością - dziś jest przedstawiane jako przedmieście stolicy Funchal. Do Monte łatwo dotrzemy samochodem lub autobusami miejskimi.


Monte Palace Tropical Garden zajmuje powierzchnię ok 70 000m2. Położony jest na zboczu góry. Początkowo w XVIIIw. brytyjski konsul Charles Murray zakupił posiadłość i rozpoczął tam intensywne prace. Później przechodziła ona z rąk do rąk i w 1987r. stała się własnością Jose Berardo. On nazwał to miejsce Monte Palace Tropical Garden. Z roku na rok przybywało roślin...
Na tym obszarze znajdują się egzotyczne rośliny niemal z całego świata: hortensje i sagowce z Afryki Południowej, rośliny z rodziny srebrnikowatych również z Afryki Południowej, Azalie z Belgii, storczyki pochodzące z Himalajów, wrzosy ze Szkocji, sekwoje z Ameryki, akacje z Australii oraz drzewa oliwne z Portugalii. To tylko niektóre z naprawdę dużej liczby roślin jakie możemy tam zobaczyć.

Dodatkowo w dużym stawie w centrum można podziwiać piękne łabędzie. Niektóre z nich czarne łabędzie pochodzą z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii, inne ze Skandynawii. Spacerując po ogrodzie można również spotkać piękne pawie. Jeziora zamieszkują odmiany ryb Koi w różnych rozmiarach i kolorach. Niektóre zbiorniki powstały z zaawansowanym systemem filtrowania i oczyszczania wody bez środków chemicznych. Dodatkowo ogród oferuje nam wspaniałe widoki na miasto Funchal i Ocean Atlantycki. 

W ogrodzie znajdziemy jeden z największych na świecie zbiór sagowców (Cycadopsida) pochodzący głównie z Afryki Południowej. Specyfiką tych "żywych skamielin" jest ich droga rozwoju. Bez żadnych zmian w wyglądzie przetrwały duże zmiany klimatyczne. Często mylone są z palmami. Dodatkowo słowo "Cycad" pochodzi od greckiego słowa "cykos", co oznacza "podobny do palmy". 

W Monte Palace Tropical Garden podziwiać możemy dwa orientalne ogrody odnoszące do chińskiej i japońskiej kultury. Znajdziemy tam nie tylko roślinność, również pagody, posąg buddy, mosty, kamienne siedzenia czy latarnie w ozdobnych kamieniach.

Bardzo ciekawy jest "las laurowy". To przestrzeń złożona z charakterystycznych dla Madery roślin sklasyfikowanych w Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Monte Palace Museum odnajdziemy rzeźby oraz kolekcje minerałów zebranych z 4 stron świata. Wystawa pt. "African Passion" przedstawia kolekcję współczesnej rzeźby z Zimbabwe w okresie 1966/6r. Ponad 1000 rzeźb jest rozmieszczone na dwóch piętrach muzeum. "Mother Nature's Secrets" to przestrzeń przeznaczona dla kolekcji minerałów głównie z Brazylii, Portugalii, RPA, Zambii, Peru, Argentyny i Ameryki Północnej. Niektóre z okazów są wyświetlane w tzw. dziuplach mających imitować środowisko, w którym minerały się tworzyły. Zobaczyć możemy również ponad 300 kamieni szlachetnych i półszlachetnych, ze szczególnym naciskiem na diamenty, zarówno szorstkie i cięte.

MONTE PALACE TROPICAL GARDENS
Caminho do Monte n.º 174
9050 – 288 Funchal
www.montepalace.com

otwarte codziennie za wyjątkiem 25 grudnia
godziny otwarcia: 9.30-18.00
koszt 10 EURO
dzieci poniżej 15 lat: wstęp wolny 

2 komentarze: